X
تبلیغات
رایتل
وبلاگ همان چیزی است که شما فکر می‌کنید. در ظاهر وبلاگ یک صفحه از وب است با آدرسی مشخص برای روزمره نویسی! وبلاگ به یک دفتر سفید شبیه است. خیلی از وبلاگ‌ها به خاطرات روزمره می‌پردازند. خیلی‌هاشون مطالب علمی و ادبی می‌نویسند. بعضی‌هاشون شبیه تریبون عمل می‌کنند.
نویسنده وبلاگ "واژه‌نویس" به نشانی http://fadafan.blogfa.com آورده است: بلاگ‌ها، تبعیض‌ها و محدودیت‌های موجود در ارتباط با منابع رسانه‌ای دیگر را از میان بر می‌دارند. تعداد زیادی از خوانندگان روزنامه‌ها بر این اعتقاد هستند که روزنامه‌ها و ایستگاه‌های سخن پراکنی، دارای شرایط بهینه و مناسبی برای آزادهای مدنی نیستند. این موضوع در رابطه با وبلاگ‌ها صدق نمی‌کند. وبلاگ‌ها در عرصه‌های متفاوتی و در ارتباط با مسائل متفاوت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اقدام به نشر اطلاعات کرده و مخاطبان با رویکردی کاملا آزادانه قادر به مطالعه مطالب منتشر شده و در صورت تمایل بیان دیدگاه خود در ارتباط با آن هستند.
عملکرد برخی از وبلاگ‌ها نظیر پرتال بوده و خوانندگان را به سایر وبلاگ‌ها هدایت می‌کند. یک بلاگر خوب می‌بایست هم دارای مهارت در زمینه نوشتن و هم مهارت‌های خاصی در زمینه ویرایش باشد. بلاگرها اغلب مجموعه‌ای از اطلاعات و مهارت‌ها را در زمینه‌های متفاوتی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. نویسندگان وبلاگ‌ها به مرور زمان توسط خوانندگان خود شناخته خواهند شد. بدین ترتیب آنان در معرض فرصت‌هایی قرار خواهند گرفت که شاید هرگز تصور آن را نمی‌کردند.
وبلاگ‌ها دارای تاثیری مثبت درخصوص چرخش آزادنه اطلاعات در یک جامعه اطلاعاتی هستند. خواننده و نویسنده یک وبلاگ اغلب به یک جامعه یا سازمان یکسان تعلق نداشته و برای ارتباط بین آنان مرز خاصی وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب ما شاهد تقابل افکار، اندیشه‌ها در یک مقیاس گسترده بوده که زمینه یک جامعه اطلاعاتی را ایجاد می‌کند. ایجاد چنین روابطی در دنیای خارج از وبلاگ امری مشکل و گاها غیرممکن است.
برای موفقیت در وبلاگ‌نویسی راه‌های زیادی وجود دارد و با توجه به نوع محتوای وبلاگ، می‌توان کارهای کوتاه مدت یا بلندمدت موثری انجام داد. وبلاگ‌های مشهوری که خوانندگان زیادی دارند، یک شبه بوجود نیامده‌اند. باید بر روی وبلاگ خود کار کنید و مدت زیادی منتظر باشید تا پاداش کار و تلاش مستمر خود را ببینید. نبود صبر و شکیبایی، شاید اولین دلیل برای موفق نبودن خیلی از وبلاگ‌نویسان باشد. وقتی شما به آرامی در حال ساخت وبلاگ خود هستید، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. کسانی که به نتیجه کار خود فکر می‌کنند و به هدف خود اعتقاد دارند، می‌توانند به راحتی بر این مشکلات غلبه کنند و به موفقیت برسند.
وبلاگ شما باید بر یک موضوع خاص تمرکز داشته باشد. به علاوه، شما به عنوان یک وبلاگ‌نویس باید به اهداف درازمدت خود توجه کنید و به فکر تکمیل آنها باشید. اهداف کوتاه مدت و خاصی که سرانجام باعث کامل شدن اهداف بلندمدت شما می‌شوند را انجام دهید که به شما برای ایجاد انگیزه کمک می‌کنند. وبلاگ‌های دیگران، مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها را مطالعه کنید که اینها به شما برای قرارگیری در رتبه‌های بالا و ماندن در آن کمک می‌کند.
تمام وبلاگ‌نویسان موفق بوسیله راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی با دیگر وبلاگ‌نویسان رابطه برقرار کرده‌اند. شبکه شما می‌تواند درهای جدیدی باز و برای وبلاگتان خوانندگان زیادی جذب کند. لازم نیست که هر روز نوشته‌های جدیدی داشته باشید، ولی برای به‌دست آوردن خوانندگان ثابت، شما باید به طور منظم، محتوای با کیفیتی به آن‌ها ارائه کنید. بسیاری از خوانندگان نمی‌خواهند وبلاگ‌هایی که به طور مرتب به دیگر وبلاگ‌نویسان توهین می‌کنند را بخوانند. درست کار و راست‌گو باشید و به دیگر وبلاگ‌نویسان احترام بگذارید.
کاری کنید که خوانندگان مطالب شما را به خاطر بیاورند و استاندارد مشخصی برای نوشته‌های خود در نظر بگیرید. وبلاگ نویسی برای طولانی مدت، احتیاج به این دارد که شما به موضوعی، بسیار علاقه داشته باشید و همیشه به جلو حرکت کنید. فقط برای بدست آوردن بازدیدکننده تلاش نکنید. چون بالاخره روزی این کار خسته کننده خواهد شد و شما را از ادامه نوشتن باز خواهد داشت.
وبلاگ نویسان امروزه حتی خود را با روزنامه‌نگاران حرفه‌ای مقایسه می‌کنند. برخی از آنها با شهرتی که از طریق وبلاگ نویسی به دست آورده‌اند واقعا از چنین قابلیتی برخوردارند و برخی دیگر حتی در حوزه‌های بسیار جدی و تاثیرگذار مثل سیاست آنچنان نفوذ کرده‌اند که توجه سیاستمداران را نیز به سمت خود جلب کرده‌اند. شاید مهمترین تاثیری که وبلاگ‌ها از آغاز تا به حال توانسته‌اند بگذارند در حوزه اطلاع‌رسانی باشد. هر قدر به عمر وبلاگ‌ها اضافه می‌شود بر میزان تخصصی شدن وبلاگ نیز افزوده می‌شود.
وبلاگ‌ها از همان چیزی که موجب گسترش آنها شده یعنی امکانات ساده فنی برای نوشتن بیشتر رنج می‌برند. با گسترش وبلاگ‌ها امروزه نیازها و خواسته‌های وبلاگ نویسان برای ارائه مطالب خود روز به روز در حال افزایش است و به این ترتیب عملا وبلاگ‌نویسان به سطح فعلی امکانات سرویس‌های وبلاگ قانع نیستند و خواستار امکانات و ابزارهای بهتر و کارآمدتری برای مدیریت محتوای مطالب خود هستند.