امروزه خرید قطعات کامپیوتری با توجه به افزایش تنوع در برند، طرح و مدل و قابلیت‌های این کالا یکی از اموری است که نیاز به توجه و دقت فراوانی دارد.
هارد دیسک نیز یکی از قطعات کامپیوتری است که امروزه در مارک‌های مختلفی چون vestern digital، maxtor، seagate، Samsung و ... در بازار موجود است و هر یک بسته به قابلیت‌هایی که دارند از قیمت‌های متفاوتی برخوردارند.
طبق اعلام ملکی، یکی از فروشندگان قطعات کامپیوتری در پاساژ پایتخت هنگام خرید یک هارد دیسک باید به نکاتی چون سرعت چرخش، ظرفیت، حجم بافر، نوع رابط و ... توجه کرد.
به گفته وی سرعت چرخش هارد دیسک تاثیر زیادی روی سرعت انتقال اطلاعات دارد و باید توجه ویژه‌ای به این نکته شود.
وی می‌گوید: در‌حال‌حاضر هارد دیسک‌های با سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه در بازار به وفور یافت می‌شوند که از کارایی مناسبی برخوردارند.
به گفته وی ظرفیت و مقدار فضایی که برای ذخیره اطلاعات در نظر گرفته می‌شود نیز از نکات مهمی است که هنگام خرید هارد دیسک باید به آن توجه شود.
وی معتقد است ظرفیت حافظه براساس نیاز و کاربرد کاربران انتخاب می‌شود و بهتر است کاربران از هارد دیسکی با ظرفیت بالاتر از آنچه مدنظرشان است استفاده کنند تا با مشکل کمبود فضا مواجه نشوند.
در کنار سایر ویژگی‌ها حجم بافر نیز از نکات دیگری است که باید به آن توجه شود.
به گفته این فروشنده مقدار حافظه داخلی هارد دیسک که ما آن را بافر می‌نامیم مثل حافظه داخلی پردازنده مرکزی و درایوهای نوری تاثیر زیادی در کارآیی دستگاه دارد و باعث ارتقای عملکرد هارد دیسک در مواردی که نیاز به انتقال اطلاعات بالایی وجود دارد، خواهد شد.
توجه نوع رابط هارد دیسک نیز از نکات دیگری است که باید هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد.
به گفته ملکی در ‌حال‌حاضر رابط SATA از مقبولیت بالایی چه از نظر سرعت انتقال اطلاعات و چه از نظر قیمت برخوردار است.
به گفته این فروشنده در‌حال‌حاضر رابط‌‌های SATA۱‌، SATA۲، SATA۳ در بازار موجودند که SATA۲ به دلیل سرعت بیشتری که در انتقال اطلاعات دارد از مقبولیت بیشتری برخوردار است.
این فروشنده در مورد برندهای vestern digital، maxtor، seagate۲ به عنوان سه برند پرفروش این کالا در بازار داخلی معرفی کرد که از نظر طول عمر و کارایی نسبت به سایر برندها برترند.