اینترنت در ۱۵ ماه مارس ( ۲۴ اسفندماه) تولد نخستین نام دامنه com. را که ۲۵ سال پیش در چنین روزی به ثبت رسید، جشن گرفت.

شرکت ماساچوستی "سمبولیکس" در ۱۵ مارس سال ۱۹۸۵ symbolics.com را به‌عنوان نخستین دامنه اینترنتی ثبت و با این اقدام نامش را وارد کتاب تاریخ کرد، هرچند که سال‌ها طول کشید تا بازار دامنه‌های اینترنتی داغ شود.

البته یک ربع قرن پیش زمانی که سمبولیک دست به این اقدام زد، اینترنت به‌معنای امروزی وجود نداشت و وب گسترده جهانی و مرورگرهای وب گرافیکی به شکل امروز نبودند. در آن زمان حتی پیش از شکل گرفتن AOL، اینترنت ابزار غیرتجاری بود و توسط عده معدودی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بیش‌تر یک ابزار نظامی و آکادمیک به شمار می‌رفت.

در سال ۱۹۸۵ هنوز سوءاستفاده از نام‌های دامنه آغاز نشده بود و کسی برای به‌دست آوردن یک دامنه شخصی و سفارشی کردن آن و کنترل ایمیل و برای به یاد نگه داشتن نام وبلاگ‌ها شتاب نداشت و هیچ‌کس به نظر نمی‌رسید برای به‌دست آوردن یک نام دامنه عجله داشته باشد و تنها پنج دامنه در این سال ثبت شدند.

اقدام سمبولیک توسط Bbn.com و Think.com دنبال داشت و امروز نزدیک به ۸۴ میلیون دامنه دات کام فعال وجود دارد و روزانه بیش از صد هزار دامنه جدید افزوده می‌شود.

همانگونه که می‌توان انتظار داشت، صد دامنه نخست توسط شرکت‌های رایانه‌یی به ثبت رسیدند؛ به‌عنوان مثال دامنه اپل به عنوان شصت و چهارمین دامنه در ۱۹ فوریه ۱۹۸۷ به ثبت رسید و مایکروسافت برای خرید دامنه خود تا سال ۱۹۹۱ صبر کرد.

شرکت‌های آی بی ام و سان در ماه مارس ۱۹۸۶ نام دامنه‌شان را به ثبت رساندند و اینتل و AMD نیز در همین سال به جمع این شرکت‌ها ملحق شدند اما سیسکو سیستمز که اکنون بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات شبکه به شمار می‌رفت، ۱۴ ماه بعد دامنه ای به نام خود ثبت کرد.

شرکت وری ساین که ثبت نام دامنه com. را اداره می‌کند به مناسبت این نقطه عطف تصمیم دارد، رویدادی را در واشنگتن میزبانی کند.