X
تبلیغات
رایتل
مانند بسیاری از مردم تصور می کردم دانش مونتاژ کامپیوتر بسیار ساده و پیش پاافتاده است. همچنین نظرم این بود که کارایی (Performance) کامپیوترها و پشتیبانی که توسط شرکت های بزرگ نظیر دل، اچ-پی، زیمنس و.. . ارائه می شوند تفاوتی با کامپیوتری که توسط یک فروشنده سخت افزار در فروشگاهش مونتاژ می شود ندارد... به گزارش ایتنا خدمات و کامپیوترهای فروشگاه های داخلی را باور داشتم تا این که در اسفند سال گذشته (۱۳۸۶) به اصرار دوستی مبلغ زیادی برای خرید کامپیوترM۷۷۹۰y که ساخت شرکت اچ-پی بود پرداخت نمودم. در روز خرید احساس خوبی نداشتم. بعد از پرداخت و انتقال دستگاه به منزلمان حماقت از وجودم سرریز شده بود.
خود را لعن و نفرین می کردم که چرا ۲۵% بیشتر از بهای کامپیوتری را که می توانستم در بازار رضا تهیه کنم برای خرید همان دستگاه با علامت اچ-پی پرداخت نموده ام. با خود می گفتم: «ویندوز اورجینال ویستا دارد که دارد. به چه دردی می خورد. با ۱۵۰۰ تومان می توانستی یک دی-وی-دی بخرم که نسخه Ultimateاش را بر روی کامپیوترت نصب کنی. اچ-پی است که هست. موس و کیبرد وایرلس به دردت می خورد. و غرغرغر.. ..» . وای... وای.. چه حال بدی داشتم. روز اول کامپیوتر را روشن نکردم. روز دوم به اصرار و کمک همان رفیق شفیق کامپیوتر (آیینه دق آن روزها) را روی میز کامپیوترم کار گذاشتم. دستگاه را روشن کردیم. سینا دو عدد دی-وی-دی خام درخواست کرد. گفتم: «حالا نمی خواهد دستگاهم را با کپی یک فیلم افتتاح کنی.» جواب داد که: «برای فیلم نمی خواهم. می خواهم دی-وی-دی ریکاوری بسازم.»
می دانستم دی-وی-دی ریکاوری چیست. چون برای نوت بوک ام یک بار ساخته بودم. اما برایم جالب بود که این امکان بر روی کامپیوترم وجود دارد. بعد از اتمام کار یک دی-وی-دی از کیفش درآورد و آن را نصب کرد. بازی Call of Duty بود. به او گفتم: «مردک این همه پولم را هزینه کرده ای تا بنشینیم و بازی کنیم!!» پاسخش این بود: «صبر کن. خواهیم دید که چه کسی بازی نمی کند.» راست می گفت. قدرت و سرعت این کامپیوتر را تنها می توانست با نصب آن بازی به رخ ام بکشد. شنیده بودم که برخی از دوستانم برای آنکه بتوانند بازی مذکور را بر روی کامپیوترهایشان نصب و راه اندازی کنند مجبور به ارتقاء دستگاه هایشان شده بودند.بازی را نصب و اجرا کرد. بسیار لذت بخش بود، بدون هیچ وقفه ای بازی با وضوح بالا به جلو می رفت. روز بعد با فراز تماس گرفتم. فراز استاد بازی های استراتژیک و پرهیجان بود. وقتی فراز بازی را آغاز کرد، ساعت ها به آن مشغول بود. آنقدر با هیجان بازی می کرد که من هم هیجان زده بودم.
در حین بازی فقط از کامپیوترم تعریف می کرد. اینکه چقدر سریع و پر قدرت است. با وجود اینکه ال-سی-دی ۱۹ اینچ اش از رده نمایشگرهای ساده اچ-پی است اما وضوح نمایش تصاویر گرافیکی با وضوح بالا خیره کننده است و از این حرف ها.بعد از رفتن فراز احساس ام دگرگون شده بود. علاقه ام به کشف امکانات دستگاه جدید مرا به کودکی تبدیل کرده بود که درباره اسباب بازی جدیدش کنجکاوی می کند. دوست داشتم از همه امکاناتش سر درآورم. به بازار رفتم و چند بازی جدید را با کمک فروشنده انتخاب کردم. واقعا حق با سینا بود. دنیای کامپیوتر اچ-پی متفاوت از دنیای کامپیوترهای بازار رضا و امثال آن بود. هیچ مانعی برای اجرای بازی ها و برنامه های کاربردی جدید وجود نداشت.در مدت چند روز با کمک راهنمای ویندوز و مطالعه چند مقاله در سایت مایکروسافت و سایت های مرتبط دنیای ویستا نیز برایم دلپذیر شد.یکی از لذت بخش ترین امکانات این سیستم استفاده از سرویس همیشه آنلاین خدمات اچ-پی است.
کارشناسان خدمات آنلاین حوصله زیادی را برای راهنمایی مراجعه کنندگان صرف می کنند. حتی ضعف مشتری در گرامر و تایپ کلمات انگلیسی آنها را از دادن سرویس باز نمی دارد.به یاد سرویس پشتیبانی شبانه روزی یک سرویس دهنده معروف اینترنتی افتادم. یک شب که با آنها تماس گرفته بودم کارشناسشان گفت: «برای چه ساعت ۲۰:۳۰ نیمه شب تماس گرفته اید. باید صبح تماس بگیرید.» صبح هم که با آنجا تماس گرفتم و موضوع را مطرح کردم، گفتند که: «حتما خسته بودند و نمی توانستند پاسخگو باشند.» هنوز هم برایم روشن نیست که چرا همچنان از سرویس آنها استفاده می کنم.
شاید از روی ترس است. حال که او اینچنین سرویسی می دهد پس بقیه چگونه اند!!!.... بگذریم.در مقابل، وقتی که کارشناسان اچ-پی در انتهای مکالمه مان می گویند: «از اینکه به من فرصت داده اید تا خدمتی انجام دهم بسیار از شما سپاسگزارم» مشعوف این کمپانی می شوید. من شده ام. همیشه وقتی شخصی از دوستی خود با اشیاء می گفت به او انگ خیال پرداز می زدم. اما امروز m۷۷۹۰y یک دوست با ارزش برای من است و بسیاری از عادت هایم را تغییر می دهد.به لطف وجود m۷۷۹۰y در حال دیجیتالی شدنم هستم. دستگاه تلوزیون و پخش دی-وی-دی از اتاقم خارج شده تا اتاقم فضای بیشتری داشته باشد. روی میز کارم را دفاتر تلفن، سررسید و یاداشت های روزانه شلوغ نمی کنند. برنامه های تلویزیونی مورد دلخواهم را بر اساس برنامه زمان بندی از پیش تعریف شده ضبط می کنم و بسیاری دیگر....در انتها به شما نیز پیشنهاد می کنم اگر قصد خرید کامپیوتر جدید را دارید دستگاهی تهیه کنید که سازنده آن یکی از علامت های بزرگ و شناخته شده باشد.