X
تبلیغات
رایتل

شرکت انویدیا (Nvidia) یکی از شرکت های سازنده ی کارت گرافیک، تاکنون پردازنده های گرافیکی بسیار زیادی را تولید کرده است که هر کدام خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی دارد.

یکی از جدیدترین محصولات شرکت مذکور Geforce ۹۶۰۰ GT است، در حقیقت این مدل تحول خاصی را در خود نداشته اما یک محصول نسبتا ارزان قیمت است و به نوعی این قیمت کمتر نسبت به نمونه های مشابه خود، بارزترین ویژگی این کارت گرافیک می باشد.
پردازنده های گرافیکی Geforce ۹۶۰۰GT با استفاده از معماری چیپ های G۹۴ تولید شده اند که از نظر کارایی تقریبا بین مدل های Geforce ۸۸۰۰ و ۹۸۰۰ قرار می گیرد، اما این پردازنده های گرافیک مصرف انرژی کمتری نسبت به این دو مدل دارند که همین مساله یک نکته ی مثبت برای این محصول به شمار می رود.
توان مصرفی این کارت گرافیک در بار کاری کامل چیزی حدود ۳۰ وات است، این توان مصرفی پایین موجب می شود که دمای کارت گرافیک حتی بر اثر کار طولانی مدت خیلی افزایش نیابد. شرکت های کارت های گرافیکی خود را با استفاده از این پردازنده گرافیک به بازار عرضه کرده اند.
یکی از نمونه ها توسط شرکت Gigabyte تولید شده است که ویژگی اصلی آن استفاده از سیستم خنک کننده غیر فعال با استفاده از لوله های خنک کننده به جای فن معولی است.
این کارت که با نام GV-NX۹۶T۵۱۲HP به بازار عرضه شده، از یک حرارت گیر غیر فعال بهره می برد، این حرارت گیر از لوله های خنک کننده ای تشکیل و به دو بخش فلزی متصل شده است.
خنک کننده غیر فعال این کارت دارای توانایی های زیادی بوده و به همین دلیل قادر است پردازنده های گرافیکی Geforce ۹۶۰۰ GT را به راحتی خنک کند، ویژگی های بسیاری که توسط گیگابایت در این سری از کارت ها پیش بینی شده، باعث شده است کارت های گرافیکی این خانواده ویژگی های رقابتی زیادی داشته باشند.
اولین و مهمترین ویژگی این لوله های خنک کننده بی صدا بودن آنهاست. به علاوه این کارت های گرافیک ۷۶ درصد خنک تر از نمونه ی اصلی عمل می کنند. در نهایت به دلیل عدم استفاده از قطعات متحرکی مانند فن طول عمر این سیستم خنک کننده بیشتر از سیستم های خنک کننده متعارف خواهد بوده است.
شرکت Gigabyte قصد دارد با همکاری شرکت Zalman تغییراتی در این سیستم خنک کننده ایجاد کند و در آینده آن را با ویژگی های بهتر و توانایی های بیشتری به بازار عرضه کند.